Editörden

Yüce Allah’a hamd, Kulu ve Resûlü Muhammed Mustafâ’ya salât ve selam olsun!

 

Yaklaşık 2020 yılı Mart ayından itibaren ülkemizi, halen bütün dün­yayı kasıp kavuran Covid-19 virüsü salgını, deprem ve sel gibi felaketlerin neden olduğu zor ve sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Sağlığın en büyük nimet, insanın en büyük kıymet olduğu bir kere daha anlaşıldı. Zira söz konusu pandemi sürecinde çok kıymetli hocalarımızı ve yakınlarımızı kaybettik -Allah rahmet eylesin-, bazıları da hastalandılar -Allah acil şifalar versin, geçmiş olsun-. Hayat tarzlarımız, alışkanlıklarımız neredeyse tümüy­le etkilendi. İlim-araştırma ve eğitim-öğretim şartlarımız daha da zorlaştı. Okullarımızdan, öğrencilerimizden ve meslektaşlarımızdan aylardır uzağız.

 

Yüreğimiz biraz buruk da olsa yeniden sizlere kavuştuğumuz için mutlu­yuz, kıvançlıyız. Mutluyuz, çünkü ülkemizin ilk akademik siyer dergisi SAD (Siyer Araştırmaları Dergisi), 5 yaşında. Kıvançlıyız, çünkü dergimiz artık birçok dizinde taranıyor. Kuşkusuz, çıtayı daha da yüksek hedeflere taşımak, sizlere daha nitelikli akademik çalışmalar sunmak için artarak gayretlerimiz devam edecektir. Yeter ki Rabbim sağlık versin, her türlü salgın ve afetten cümlemizi korusun.

 

Bütün bu sıkıntılara rağmen zengin bir içerikle karşınızda olmaya çalıştık. Bu vesile ile dergimize kıymetli yazılarıyla katkı sunan değerli ilim adamları Prof. Dr. Bünyamin Erul’e, Prof. Dr. M. Hanefi Palabıyık’a, Doç. Dr. Emrah Dindi’ye, Dr. Korkut Dindi’ye, gerek araştırma makalesi, gerekse tercüme­leriyle Dr. Öğrt Üyesi Hakan Temir’e, genç araştırıcı Muhammed Karaca’ya, dosya yazılarıyla emektar hocamız Prof. Dr. Hüseyin Algül ve Siyer Vakfı kurucusu Muhammed Emin Yıldırım beyefendiye, ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca vakit ayırıp, hakemlik tekliflerimizi geri çevirmeyen de­ğerli hocalarımıza da ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Emek ve göz nuru döken bütün hocalarımızın, yüreklerine, kalemlerine sağlık.

 

Son olarak editör yardımcılığı görevini kardeşimiz Kürşat’tan devralan, genç tarihçimiz Dr. Öğrt. Üyesi Hakan Temir’e, aramıza hoş geldiniz, diyorum. Ayrıca dergimizin sizlere ulaşmasında yardım ve desteklerini gördüğümüz Ar. Gör. Ali Tekkoyun’u, yayın kurulumuzun değerli üyelerini, Siyer Vakfı yöneticilerini, Muhammed Ali Alioğlu ve Mesher Şeker başta olmak üzere bütün çalışanlarını şükranla yâd etmek gerekir.

10. sayımızda buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz. Sağlıcakla!..

 

 

Doç. Dr. Tahsin KOÇYİĞİT

Sayı 8

Temmuz-Haziran 2020

Sayı 7

Ocak-Haziran 2020

Sayı 6

Temmuz-Haziran 2019

Sayı 5

Ocak-Haziran 2019

Sayı 4

Temmuz-Haziran 2018

Sayı-3

Ocak-Haziran 2018

Sayı 2

Temmuz-Haziran 2017

Sayı 1

Ocak-Haziran 2017